Šī vietne izmanto sīkdatnes (cookies), lai padarītu mājas lapas aplūkošanu ērtāku un ātrāku.
Turpinot izmantot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm lasiet  šeit>>

Amandas pieredzes stāsts

Sveika, Amanda! Priecājos, ka piekriti dalīties pieredzē par studijām Amerikā. Pastāsti, kas bija tava izvēlētā universitāte un studiju programma, kā arī vieta, kur izvēlējies apmesties?

Sākotnēji 1 gadu mācījos Idaho State University. Lai pieteiktos kādā no ASV universitātēm/koledžām, man tika piesaistīts aģents, kurš palīdzēja izveidot basketbola profilu aģentūras mājaslapā sportsmarts.eu, bet ļoti daudz darīju pati, izmantoju Nacionālās koledžu vieglatlētikas asociācijas ncaa.com mājaslapu, t.sk. lai iepazītos ar dažādām skolām. Aptuveni trīs stundas dienā veltīju tam, lai sastādītu e-pastus, kurus sūtīju uz manis interesējošām augstskolām, kas kopā veidoja ap 2000 e-pastiem, visi specifiski adresēti katram trenera asistentam individuāli. Idaho State University bija pirmā, kas atbildēja un izrādīja lielu interesi, uz ko arī atbildēju un apstiprināju iestāšanos šajā skolā.

Amanda Betlere, 22 gadi

Šajā skolā nomācījos vienu gadu, taču tad skolu nācās mainīt basketbola dēļ. Treneris nelaida uz laukuma, nevarēju spēlēt, un, kā jau zināms, NCAA ir liels bizness, kā rezultātā tika panākta noruna ar treneri, ka mainīšu augstskolu (transfer).  Viņš man arī palīdzēja atrast skolu, kurā esmu tagad - Reinhardt University, konkrētāk, šīs skolas basketbola trenere uzrunāja iepriekšējās skolas treneri un nokārtoja visas vajadzīgās formalitātes, lai es varētu pāriet uz Reinhardt University . Šajā universitātē šis ir mans otrais mācību gads un ir palicis vēl viens gads, lai iegūtu bakalaura grādu komunikācijas zinātnē. Studēju programmā “Komunikācijas un mediju studijas” ar ievirzi stratēģiskajā komunikācijā. Tā kā es jau bērnībā zināju, ka vēlos braukt uz Ameriku mācīties un spēlēt basketbolu koledžā, vietu nebija grūti izvēlēties. Tā arī ir lielākā priekšrocība ASV universitātēs, ka vari apvienot savu sirdslietu, manā gadījumā - basketbolu, ar studijām izvēlētajā programmā, kas manā gadījumā, ir studijas komunikācijās. Taču, pavisam noteikti, šis nav stāsts tikai par basketbola spēlēšanu, šajā un visās citās universitātēs ASV, līdztekus basketbola spēlēšanai, ir jāspēj uzrādīt labas sekmes.

`

„Reinhardt University basketbola spēle (2018-2019 sezona) kopā ar komandas spēlētājām”

-Kā norisinājās pieteikšanās studijām ASV universitātēs?

Vispirms bija jānokārto visi vajadzīgie eksāmeni, lai varētu iestāties kādā no skolām. Man pašai vajadzēja apmaksāt kursus un testus – SAT un TOEFL vai IELTS, bet, kad mainīju skolas, viss bija vienkārši, jo skolas pašas savā starpā visu noorganizēja. Vienīgais, kas man bija jāparaksta, bija mani stipendijas dokumenti. Lai tai pieteiktos, bija nepieciešams iesniegt abu eksāmenu rezultātus - SAT un vienu no angļu valodas starptautiskajiem testiem, kā arī - I-20, kas ir dokuments, kas apstiprina tavu vīzu ASV. Tāpat bija nepieciešams iesniegt vidusskolas atzīmes (lai gan tām lielu vērību nepievērsa, jo esmu starptautiskais students), un man tika prasītas arī atzīmes no Rīgas Stradiņa universitātes, jo pirms atbraucu uz Ameriku, gadu studēju tur.

-Kā tika organizēta studiju plāna sastādīšana: vai mācību priekšmetus varēji brīvi izvēlēties, vai arī bija jāizvēlas no konkrētām programmām?

Amerikā pirmajā gadā ir vispārējās izglītības kursi (general education classes), kas nozīmē, ka tavā programmā ir jābūt matemātikai, bioloģijai ar laboratorijas darbiem, trīs līmeņu angļu valodai, kā arī runas komunikācijas klasēm. Liela daļa amerikāņu šos vispārējās izglītības kursus kārto jau vidusskolā, lai universitātē uzreiz var uzsākt studijas sevis izvēlētajā programmā. Kas attiecas uz kursu izvēli - ja tu esi izvēlējies kādu konkrētu programmu, kā tas bija manā gadījumā, ir noteikti kursi, kuri jānokārto, lai tiktu pie diploma, un tad ir papildu kursi (C daļas kursi), kurus tu vari izvēlēties, lai iegūtu vairāk kredītpunktus. Mums katram ir savs akadēmiskais mentors (academic advisor), kas palīdz šajās situācijās un norāda, kādus kursus ir jāapgūst nākamajā semestrī.

„Idaho State University komanda izbauda Seatlu (2017).”

-Vai vari pastāstīt, kāda bija mācību maksa studijām konkrētajā mācību iestādē, kā arī, vai varēji pretendēt uz stipendiju/finanšu atbalstu?

Esot Nacionālās koledžu vieglatlētikas asociācijā, visiem tiek piešķirta pilna stipendija, kura sedz mācību maksu, grāmatas, dzīvošanas un ēšanas izmaksas, kā arī, visas basketbolam nepieciešamās lietas. Dažām lielākām skolām labākās konferencēs maksā arī par lidojumiem mājās un uz skolu. Tā kā man bija stipendija, pirmajā gadā es neko par skolu nemaksāju. Reinhardt universitātē man pirmajā gadā piešķīra pilnu stipendiju, gada beigās bija jāmaksā vien 3000 dolāri. Taču šobrīd ir jāmaksā vairāk - par šo semestri ap 15 000 dolāriem, jo vairs nav tik augsta vidējā atzīme. Stipendijas apmērs šeit ir atkarīgs no tā, cik labi mācies un cik labus rezultātus vari uzrādīt basketbolā.

-Ja runājam par ikmēneša sadzīves izdevumiem, ar kādu summu vidēji būtu jārēķinās, dzīvojot ASV?

Sportistiem visu apmaksā, izņemot katra paša ikdienas tēriņus - sadzīves preces, kancelejas preces, ēšanu ārpus skolas, ballītes. Dzīvošana bija apmaksāta, ja dzīvoji universitātes piešķirtā dzīvesvietā, bet, ja izvēlās dzīvot kur citur, orientējoši, jārēķinās ar 300 dolāriem mēnesī.

-Vai ārvalstu studentam ASV ir viegli atrast darbu?

Ir iespēja strādāt skolā, kas ir work study, kur studenti strādā jebkādos skolas izvēlētos pasākumos, palīdz basketbola spēlēs pie galdiņa sēdēt un protokolēt spēles gaitu, pievienot rezultātu tablo, vai tirgot biļetes. Citreiz pat tik vienkārši kā sakārtot lietas un palīdzēt mūsu fizioterapeitiem.

-Kas ir skaistākais piedzīvojums, ko atminies no sava studiju laika?

Sniegs Džordžijas štatā. Tā kā tur vienmēr ir silts un no sniega ne miņas, mums bija lielas, lielas kupenas vienas dienas garumā. Bet, ja atklāti, tad katra diena esot šeit man ir kā piedzīvojums...

„Sniegs Džorģijas štatā... Amanda kopā ar komandas spēlētājām."

-Un vai vari padalīties ar vērtīgāko mācību, ko ieguvi, dzīvojot ASV?

Nebaidīties īstenot savus bērnības sapņus un izlēkt ārpus savas komforta zonas - tas ir labākais, ko vari darīt, lai tava dzīve būtu prieka pilna un piepildīta uz visiem 100%!

„Izbaudot saulainas dienas Čikāgā.”

Seko līdzi Amandas piedzīvojumiem Amerikā un uzdod sev interesējošus jautājumus!

Facebook: Amanda Betlere

Instagram: @amandabetlere