Šī vietne izmanto sīkdatnes (cookies), lai padarītu mājas lapas aplūkošanu ērtāku un ātrāku.
Turpinot izmantot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm lasiet  šeit>>

Ances pieredzes stāsts

KEEP CALM AND STUDY ABROAD

Ance Kalsnava, 22 gadi

Sveika, Ance! Paldies, ka dalījies ar savu pieredzi par studijām Anglijā.

Pastāsti, kā sauc tavu izvēlēto universitāti un studiju programmu?

Bakalaura programmai izvēlējos studijas Anglijā, University of Huddersfield, programmā- sports un uzturzinātne. Mācības bakalaura programmā kopā aizņēma 3 gadus.

Kā norisinājās pieteikšanās ārvalstu studijām?

Aizgāju uz Baltic Council rīkotu ārvalstu studiju izstādi Rīgā (parasti norisinās viesnīcā “Radisson Blu” novembra mēnesī). Tur iepazinos ar organizāciju “Kalba”, kas palīdz jauniešiem iestāties ārvalstu universitātēs, galvenokārt, tieši Anglijas un Nīderlandes universitātēs un koledžās. Šajā izstādē sarunāju vizīti pie Kalbas konsultantes. Vizītes laikā jau parakstīju līgumu. Visi pakalpojumi bija bezmaksas, izņemot dokumentu tulkošanu. Nebija arī jāveic £25 pieteikšanās maksa universitātēm, kas būtu jāmaksā, ja es pieteiktos individuāli. Vienīgās izmaksas, kuras sedzu, bija pases tulkošana, kas izmaksāja ap €4-5. Process likās ļoti vienkāršs, konsultante tikai informēja mani par iesniedzamajiem dokumentiem un viss pārējais tika izdarīts no viņu puses. Ieteica arī universitātes, kas piedāvā manis izvēlēto studiju programmu. Šeit iespējams vairāk iepazīties ar organizācijas piedāvātajām iespējām, konsultācijām un cita veida palīdzību, kas var noderēt iestājoties ārvalstu universitātēs.

Kādi dokumenti bija jāiesniedz, lai pieteiktos studijām izvēlētajai programmai?

Bija nepieciešams iesniegt motivācijas vēstuli, rekomendācijas vēstuli (no skolotāja), pases kopiju, IELTS angļu valodas eksāmena sertifikātu un pēc skolas beigšanas arī atestātu un sekmju izrakstu.

Vai bija nepieciešamas valsts valodas zināšanas, lai pieteikos un studētu minētajā mācību iestāde?

 Jā, angļu valoda bija jāzina pietiekami labā līmenī. Manam kursam  viens no galvenajiem kritērijiem bija IELTS eksāmena rezultāts, kurā vajadzēja saņemt vismaz 6 no 9 ballēm. (Bet kritēriji atšķiras starp kursiem un tāpat arī starp universitātēm). Alternatīvi manam kursam derēja arī vidējā gada atzīme ne mazāka par 8 ballēm.

University of Huddersfiel, ēkas fasāde

 

Kādi bija atlases kritēriji, kā un cik ilgi norisinājās atlase?

Lai pieteiktos izvēlētajā augstskolā un studiju programmā bija jāizpilda vairāki nosacījumi, piemēram:

  1. Skolu beidzot, vidējai atzīmei bija jābūt vismaz 6.5 balles;

  2. Jau uzsākot mācības vidusskolā jāizvēlās tādi mācību priekšmeti, kā ķīmija, bioloģija, fizika;

  3. Jānokārto IELTS eksāmens uz vismaz 6.0 ballēm vai, alternatīvā variantā, skolu beidzot, jāsaņem 8 balles vidējo atzīmi angļu valodā.

Pieteikšanās termiņš šajā universitātē tika noteikts līdz janvārim. Piesakoties, man tika izteikts nosacījuma piedāvājums, kas paredz, ka, ja es izpildu visas prasības un atestātā uzrādu iepriekš uzskaitītos vērtējumus, automātiski tieku uzņemta. Standarta atlases un uzņemšanas process paredz, ka pēc atestāta saņemšanas, students to nosūta universitātei, un, ja attiecīgie vērtējumi atbilst atlases kritērijiem, tiek piedāvāta vieta universitātē. Atlases process nebija ilgs, pēc pieteikuma aizpildīšanas gaidīju vien 1-2 nedēļas, līdz man paziņoja, ka esmu uzņemta universitātē.

Kā norisinājās studiju plāna sastādīšana ārvalstu mācību iestādē? Vai mācību priekšmetus varēji brīvi izvēlēties vai arī bija jāizvēlas no konkrētām programmām?

Izvēlējos pietiekami specifisku studiju programmu “Sports & Uzturzinātne” (Sport, Exercise & Nutrition), tāpēc priekšmeti jau bija sastādīti un izvēles iespēju nebija, savukārt, zinu citus studentus, kuri izvēlas studēt vispārīgākās studiju programmās, piemēram, psiholoģija, literatūra, mūzika, un šīm programmām tiek piedāvāts saraksts ar dažādiem izvēles priekšmetiem, tādā veidā nodrošinot daudz lielāku brīvību un iespēju komplektēt pašam savu studiju programmu. Konkrēti manam kursam bija iespēja iegūt atsevišķas kvalifikācijas, kā  fitnesa instruktors, personiskais treneris vai treneris, kas specializējas dažādās hroniskās saslimšanās. Šos kvalifikācijas sertifikātus varēja iegūt par daudz lētākām cenām, salīdzinot ar citām iestādēm, kur personiskā trenera kurss vidēji izmaksā ap £700, kamēr mēs maksājām tikai £45.

Ance fotosesijā ar karsēju komandu un peldēšanas komandu.

Kāda bija mācību maksa studijām konkrētajā mācību iestādē? Vai bija iespēja pieteikties stipendijai/finanšu atbalstam?

Anglijā ir noteikti mācību maksas “griesti”, kas ir £9250 un vairumā universitāšu šāda arī ir noteiktā studiju maksa. Pastāv iespēja pieteikties studiju kredītam, ko lielākā daļa studentu arī izmanto. Kredītu nepieciešams uzsākt atmaksāt tikai tad, kad mēneša ienākumi sasniedz £2000, taču, ja šādu ienākumu līmeni persona nesasniedz, kredīts pēc 30 gadiem tiek pilnībā dzēsts. Pastāv iespēja arī pieteikties kredītam, kas nosedz dzīvošanas izdevumus.

Ar kādiem ikmēneša sadzīves izdevumiem ir jārēķinās, studējot minētajā valstī/pilsētā?

Konkrētajā pilsētā Huddersfield izmaksas par dzīvesvietu ir zemas, jo pilsēta ir salīdzinoši maza, tā ir koncentrēta uz studentiem, un atrodas vairāk uz ziemeļiem (jo vairāk uz dienvidiem, jo cenas augstākas). Par dzīvesvietu mēnesī maksāju £350 un vēl aptuveni £20 par elektrību. Ēdienam es parasti tērēju £15-20 nedēļā, bet, ja vajag, esmu dzirdējusi, ka var izdzīvot par mazākām summām, jo veikalos (piemēram. Lidl, Aldi u.c.) ēdiens ir salīdzinoši lēts, es pat teiktu, ka daudzas preces ir lētākas nekā Latvijā. Pārējie tēriņi ir atkarīgi no dzīvesveida. Manos ikmēneša tēriņos ietilpa sporta zāles apmeklējums, par kuru es maksāju £20 mēnesī, kas arī ir lētāk nekā Latvijā. Kas attiecās uz nakts dzīvi - kokteiļi un dzērieni Huddersfieldā arī bija salīdzinoši lēti, it īpaši trešdienās, kas bija studentu naktis. Esmu bijusi bāros, kur studentu naktīs par kokteili samaksāju vien £2-£3. Sabiedrisko transportu neizmantoju, bet manā pilsētā gada abonements maksāja ap £300 un nedēļas abonements- £15. Individuālās biļetes cena atkarīga no attāluma, ko veic. Apģērbu veikalos cenas līdzīgas kā Latvijā, jo daudzi veikali ir tie paši. Manā skatījumā milzīga priekšrocība Anglijā ir tā, ka medicīnas pakalpojumi tiek nodrošināti bez maksas, manā universitātē bija iespēja apmeklēt veselības centru, kur varēja pieteikties pie ģimenes ārsta uz vizīti, vai pie kāda cita speciālista, un par to pašam nebija jāmaksā.

 

Ances dzīvesvieta 2020. gadā

Vai studentiem ir pieejamas darba iespējas? Vai ir kāds resurss, ko ieteiktu šim mērķim izmantot?

Es pati arī strādāju, darbu atradu Indeed.co.uk. Darba iespējas vienmēr var atrast. Manā universitātē ir arī karjeras centrs, kur palīdz studentiem atrast darbu, prakses iespējas, kā arī palīdz ar pieteikšanās procesu, piemēram, sagatavojot CV, motivācijas vēstuli utt.

Kas ir skaistākais piedzīvojums, ko atminies no savas ārvalstu studiju pieredzes?

Protams, ir daudzi dažādi piedzīvojumi, bet viens no atmiņā paliekošākajiem bija brauciens uz Horvātiju, kad darbojos karsējmeiteņu grupā. Ļoti novērtēju ka man bija tā iespēja pievienoties daudz dažādām grupām un katru nedēļu doties izklaidēties, kā arī katru gadu tika organizēti braucieni uz dažādām Eiropas valstīm, kas ļāva īstenot sapni par ceļošanu. Diezgan daudz izdevās apskatīt arī tuvākajās pilsētās Anglijā, kas ļāva vēl vairāk izzināt par angļu kultūru, tradīciju un dažādām iespējām. Esmu bijusi  Mančesterā, Līdsā, Londonā, kā arī vairākās mazākās pilsētiņās.

Ance ar karsēju komandu braucienā uz Horvātiju

Kāda ir vērtīgākā mācība, ko ieguvi, mācoties ārzemēs?

Vērtīgākais, ko esmu ieguvusi, ir spēja dzīvot un būt neatkarīgai. Apstākļi piespiež darīt visu pašam- maksāt rēķinus, strādāt, plānot savu laiku, meklēt risinājumus dažādām dzīves situācijām un kur nu bez praktiskām iemaņām, kā ēst gatavošana, mājas tīrīšana vai veļas mazgāšana - tas viss lieliski noder tālākā dzīvē!

Vari sekot līdzi Ances ikdienai sociālajos tīklos un uzdot sev interesējošus jautājumus!

KEEP CALM AND STUDY ABROAD!

Facebook:  Ance Kalsnava

Instagram: @ancelelde