Šī vietne izmanto sīkdatnes (cookies), lai padarītu mājas lapas aplūkošanu ērtāku un ātrāku.
Turpinot izmantot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm lasiet  šeit>>

ISIC Latvija

International Student Identity Card
ISIC Latvia
Baltic Sea Docs filmas studentiem bez maksas

No 7. līdz 11. septembrim 20. reizi notiks Nacionālā Kino centra organizētais Baltijas jūras dokumentālo
filmu forums (Baltic Sea D
ocs) – starptautisks pasākums kino profesionāļiem un skatītājiem. Jau 11. gadu
forums skatītājiem piedāvā noskatīties pēdējo gadu izcilākās dokumentālās filmas. Studentiem katru
gadu ir lieliska iespēja skatīties foruma filmas bez maksas, kinoteātra kasē uzrādot derīgu apliecību.

 

 

 

 

 

 

Šogad filmu skate Ārpus laba un ļauna kino cienītājiem Rīgā un reģionu pilsētās piedāvās deviņu filmu programmu,
ko veido profesionāļu un skatītāju atzinību izpelnījušies kinodarbi, aptverot virkni būtisku tēmu – bērnu un vecāku
attiecības, vientulību un sieviešu tiesības, terorismu, kultūru saplūsmi un globalizāciju u.c. Foruma laikā plānotas
arī diskusijas un tikšanās ar filmu veidotājiem. Rīgā ieradīsies programmas Ārpus laba un ļauna atklāšanas filmas
režisors Pols Refsdāls (Dugma: Poga, 2016), kā arī Stīvs Hūvers (Gandrīz svētais, 2015) un Jeržijs Sladkovskis (Dons
Žuans
, 2015).

Nacionālais Kino centrs dāvā iespēju visiem skolēniem, studentiem, pensionāriem, uzrādot derīgu apliecību, un arī
kinoprofesionāļiem apmeklēt foruma filmu programmu bez maksas.


Par programmu

Spilgtu un satricinošu kino pieredzi sagādās programmas Ārpus laba un ļauna atklāšanas filma – norvēģu režisora Pola Refsdāla intīmais Al-Qaeda pašnāvnieku-spridzinātāju portretējums Dugma: Poga (The Button, 2016). Režisors vaļsirdīgajās sarunās ar jaunajiem vīriešiem tiecas noskaidrot radikāļu motivāciju upurēties ticības vārdā. Foruma atklāšanas dienā, 7. septembrī, plkst. 18.00 kinoteātrī K.Suns Refsdāls piedalīsies diskusijā, kas tiks veltīta terorisma, migrācijas, identitāšu konstruēšanas medijos un svešās kultūras ienākšanas tematikām – to moderēs žurnālists Gustavs Terzens. Diskusijā piedalīsies arī Baltijas Mediju izcilības centra izpilddirektore un mediju eksperte Rita Ruduša, žurnāliste Zane Peneze, ārpolitikas eksperts Mārtiņš Hiršs, ārsts un politiķis Hosams Abu Meri, mācītājs Juris Cālītis un tulkotājs un dzejnieks Uldis Bērziņš. Diskusiju varēs vērot tiešraidē portālā DELFI, bet tās atšifrējumu būs iespēja lasīt interneta žurnālā Satori

Savukārt otra terorisma tematikai veltītā filma Kaujinieki no ziemeļiem (Warriors from the North, 2014, rež. Nasibs Farahs, Sērens Stīns Jespersens) pievēršas Skandināvijai – tur dzīvojošām musulmaņu ģimenēm un viņu pieredzei, bērniem iesaistoties teroristiskajā grupējumā Al-Shabaab. Grupējums savervē jauniešus, padarot tos par staigājošām bumbām ar laika degli. Abās filmās, Dugma: Poga un Kaujinieki no ziemeļiem, abstraktais termins terorisms iegūst biedējoši personificētus vaibstus.

Filmu izlases Ārpus laba un ļauna mugurkaulu veido ar spēcīgu gribu apveltīti un emancipēti filmu varoņi, kuri pārkāpj robežas un tradīcijas, nonākot mentālā un fiziskā zonā ārpus ierastā un iepriekš definētā. Zviedrijā dzīvojošais poļu dokumentālā kino pionieris Jeržijs Sladkovskis savā filmā Dons Žuans (Don Juan, 2015) preparē ar autismu sirgstošā Oļega un viņa mātes Marinas kompleksās attiecības, kā arī mūsu izpratni par normālo un anormālo sabiedrībā. Tikšanās ar Sladkovski notiks 8. septembrī plkst. 18.00 kinoteātrī K.Suns pēc filmas Dons Žuans seansa. Savukārt irāņu režisores Rohsares Gaemmagami filma Sonita (2015) vēsta par vitālu afgāņu pusaudzi Sonitu, kas dievina Rianu un Maiklu Džeksonu. Meitene bruņojas ar repu, lai cīnītos pret nepilngadīgo meiteņu izprecināšanu. Tikmēr ģimene Sonitu skata kā 9000 dolāru vērtu līgavu. Savukārt režisora Stīva Hūvera dokumentālās filmas Gandrīz svētais (Almost Holy, 2015) uzmanības centrā ir ukraiņu mācītāja Genādija Mohņenko harizmātiskā un pretrunīgā personība. Garīdznieks par savu misiju izvirzījis ielas bērnu glābšanu no narkotiku un alkoholisma posta. Tikšanās ar Hūveru notiks 9. septembrī plkst. 18.00 kinoteātrī K.Suns pēc filmas Gandrīz svētais seansa.

Programma skatītājus aizvedīs sinemātiskā odisejā uz Ukrainu, Krieviju, Zviedriju, Dāniju, Laosu, Irānu, ASV, Sīriju, Krieviju u.c. Ceļot, atrodoties kinozāles sēdvietā, ļaus Dāna Veldheizena vizuāli izteiksmīgā filma Rīsu zemes bērni un banānu pankūkas (Banana Pancakes and the Children of Sticky Rice, 2015), kas fiksē globalizācijas aprises nelielā Laosas ciematā, tur aizvien biežāk iegriežoties tūristiem un gleznainajā vienkāršībā ienesot rietumu kultūras labumus. Jaunu Zviedrijas portretējumu piedāvās Ērika Gandīni filma Zviedru mīlas teorija (Swedish Theory of Love, 2015), kas pievēršas aizvien progresējošai vientulībai. Skandināvijas modernajā sabiedrībā indivīda neatkarība novesta līdz galējai robežai – ģimenes plānošana internetā un spermas šprices piegāde ar velokurjera palīdzību ir ikdiena.

Detalizēts programmas Ārpus laba un ļauna seansu plāns gan Rīgā, gan reģionu pilsētās pieejams šeit: http://nkc.gov.lv/aktualitates/arpus-laba-un-launa-plans-riga/ un http://nkc.gov.lv/aktualitates/arpus-laba-un-launa-regionos/.

Filmas tiks demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem angļu valodā, nodrošinot tulkojumu latviešu valodā.

Papildu informācija: www.nkc.gov.lv, www.delfi.lv un Baltic Sea Docs sociālajos tīklos.