Šī vietne izmanto sīkdatnes (cookies), lai padarītu mājas lapas aplūkošanu ērtāku un ātrāku.
Turpinot izmantot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Vairāk par sīkdatnēm lasiet  šeit>>

Beatrises pieredzes stāsts

Gribi studēt Somijā? 

Šajā pieredzes stāstā apkopota praktiska informācija, ar kuru dalījās Beatrise, kura uzsāka studijas Somijā, Helsinkos, universitātē - Haaga-Helia University of Applied Sciences.

  Beatrise Kleinberga (21 gads)

Vispārēja informācija par mācību iestādi

Beatrise uzsāka studijas programmā- Bachelor of business administration/ Multilingual Management Assistants (Biznesa vadības / Daudzvalodu menedžmenta asistents). Vairāk ar universitātes piedāvātajām programmām un studiju kursiem, iespējams iepazīties Haaga-Helia University of Applied Sciences mājaslapā.

Studijas šajā programmā ilgst 3,5 gadus jeb 7 semestrus- 3 gadus studenti apgūst teorētiskās un praktiskās iestrādes, savukārt, pēdējais pusgads tiek veltīts bakalaura darba rakstīšanai. Par šo universitāti, Beatrise uzzināja pēc dzirdētajām atsauksmēm no paziņām un izlēma uzrakstīt uz to, lai pārliecinātos, vai atbilst vēlamajiem kritērijiem un aizpildīja pieteikuma anketu. Kas attiecas uz iesniedzamajiem dokumentiem, Beatrise norāda, ka tiem vislabāk būtu sekot līdzi katras universitātes mājaslapā, vai sazināties ar iestādi privāti, jo Somijā katra universitāte var noteikt atšķirīgus nosacījumus, lai iestātos konkrētajā iestādē. Haaga-Helia University of Applied Sciences studiju process norisinās angļu valodā, kā arī, piesakoties, bija nepieciešams izvēlēties vienu valodu papildus, kuru mācību procesā biija iespējams apgūt biznesa valodas līmenī. Izvēlēties varēja starp spāņu, franču, ķīniešu, zviedru un krievu valodām.

„Bildes tapušas 2018. gada aprīlī, atzīmējot 1.maija svinības, kuras Somijā sāk svinēt jau divas nedēļas pirms īstā datuma, šos svētkus sauc pat „Vappu”. Studenti šajā laikā apmeklē bārus, klubus, parkus un pilda dažādus uzdevumus, lai saņemtu bildē redzamos uzrakstus, kurus vēlāk piešūtu pie biksēm. 1. maijā visi studējošie piepilda dārzus un parkus un atzīmē šos svētkus visi kopā.”

Iestāšanās process

Lai pieteiktos Haaga-Helia University of Applied Sciences, bija nepieciešams aizpildīt pieteikuma anketu un tālāk sekoja uzaicinājums uz iestājeksāmenu klātienē. Iestājeksāmens norisinājās divās daļās, pirmajā daļā bija nepieciešams izpildīt lasīšanas uzdevumu-iepazīties ar tekstu un atbildēt uz jautājumiem, savukārt, otra eksāmena daļa sastāvēja no valodas testa. Beatrise kā otru apgūstamo valodu izvēlējās franču, un valodas testu kārtoja šajā valodā. Tālāko procesu organizēja universitāte, apstrādājot pieteikumus un izvēloties studentus, kurus apstiprināt studijām konkrētajā iestādē. Līdz atbildei Beatrisei bija jāgaida nepilns mēnesis.

Mācību process

Pēc apstiprinājuma saņemšanas, bija nepieciešams izvēlēties studiju laikā apgūstamos kursus. Beatrisei tika izsniegts saraksts ar priekšmetiem, kurus nepieciešams apgūt un nokārtot šo 3,5 gadu laikā, tāpat, skola piedāvāja brīvās izvēles kursus, kurus varēja apgūt pēc vēlēšanās, iegūstot papildus kredītpunktus. Beatrises izvēlētajā programmā, pirmie semestri paredzēti, lai iegūtu vispārīgu ieskatu studijās, savukārt, pēc tam, studenti pēc pašu izvēles, tiek sadalīti četrās specialitātēs- HR (Personālvadība), Entrepreneurship (Uzņēmējdarbība), Communication (Komunikācijas) vai EventsManagement (Pasākumu vadība). Beatrise izvēlējās studijas turpināt pasākuma vadības novirzienā.

Finanses

Liela priekšrocība studijām Somijā, ir finansiālais atbalsts, jo, ja esi Eiropas savienības pilsonis, studijas ir bezmaksas, savukārt, tiem studentiem, kuri atbraukuši no valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas savienības, par studijām ir jāmaksā. Šādu nosacījumu Somijas valdība noteica 2017. gadā, pirms tam, ikviens, kurš vēlējās uzsākt studijas, to varēja darīt, par studijām neko nemaksājot. Taču, neatkarīgi no mācību maksas atvieglojumiem, jāņem vērā, ka studējot Somijā, ir jārēķinās ar vismaz 500-700 EUR, kurus atvēlēt sadzīviskiem tēriņiem. Par īri, vidēji, studenti šeit maksā 200-300 EUR. Ja esi internacionāls students un nezini somu valodu, ir diezgan grūti atrast darbu. Kafejnīcas, bāri, viesnīcas, visbiežāk prasa somu valodas zināšanas, tāpēc, principā, vienīgais ar ko var nopelnīt, ir bērnu pieskatīšana, vai kādi citi mazi darbiņi, piemēram, apkopējas darbs..

“Ziemassvētku tidziņš, kas katru gadu ir senāta laukumā, jeb pie Helsinku katedrāles.”

Pieredze

Studijas prom no mājām ir labākais veids, kā sevi norūdīt un stiprināt. Beatrise priecājas par šādu iespēju, jo galvenokārt, Somijā, kļuvusi patstāvīga un iepazinusi sevi. Protams, šis ir liels izaicinājums un sākotnēji pārņem bailes par to, kas notiks un kā būs, taču, šobrīd, viņa priecājas, ka šo iespēju izmantojusi. Pēc Beatrises domām, Somijā cilvēki ir daudz atvērtāki un iedraudzēties ir daudz vienkāršāk nekā Latvijā. Lielākā un vērtīgākā mācība, ko Beatrise guvusi, esot Somijā, ir būt īstai un saprast,  kas ir svarīgi, un kāds cilvēks, tu vēlies būt, jo cilvēki nāk un iet, bet mēs paliekam- katrs pats sev.

„Beatrise ar savu labāko draudzeni Natāliju (Čehija) atrakciju parkā, Helsinkos. „

Might as well be happy and authentic.

Seko līdzi Beatrises ikdienai arī sociālajos tīklos un uzdod savus interesējošos jautājumus.

Facebook: Beatrise Kleinberga 

Instagram: @beatrisee___